Autor Wiadomość
morris16
PostWysłany: Pon 19:43, 01 Paź 2007    Temat postu: "Właściciele mieszkań w spółdzielni"

Właściciele mieszkań w spółdzielni

Jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej, która jest w trakcie przekształceń własnościowych.

Jakub Grzegorzek, aplikant radcowski, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy, oddział Kraków
W nieruchomości jednobudynkowej, w której zamieszkuję, wyodrębnionych zostało 75 proc. lokali, a ich właściciele mają już wpisy w księgach wieczystych swoich praw własności lokalu i udziału w prawie współwłasności nieruchomości. W umowach sporządzonych w formie aktu notarialnego zarząd nieruchomością wspólną powierzono zarządowi spółdzielni zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. (...) W związku z powyższym proszę o wyjaśnienie: Na podstawie jakich przepisów spółdzielnia jest zobowiązana do wykonywania dobrego zarządzania w tworze, jaki zaistniał aktualnie w nieruchomości, aby nie były naruszane interesy współwłaścicieli i żeby mieli oni podstawę prawną do dyscyplinowania zarządu w przypadku naruszania zasad dobrego zarządzania nieruchomością wspólną.

Czy w świetle stanowiska spółdzielni rzeczywiście nie tworzymy z nią wspólnoty mieszkaniowej iczy w związku z tym nie mamy prawa domagać się większego wpływu na sposób zarządzania nieruchomością, szczególnie w zakresie wykorzystania funduszu remontowego na potrzeby nieruchomości.

(nazwisko do wiadomości redakcji)

- W opisanym przez czytelnika przypadku na podstawie z art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zarząd nad nieruchomościami wspólnymi sprawowany jest przez spółdzielnię jako zarząd powierzony, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali. Jednak na mocy wyraźnego postanowienia tego przepisu do zarządu sprawowanego przez spółdzielnię nie stosuje się co do zasady przepisów ustawy o własności lokali. Oznacza to, że właściciele wyodrębnionych lokali nie tworzą ze spółdzielnią wspólnoty mieszkaniowej. Z tego względu nie jest więc możliwe zgłoszenie przez właścicieli lokali żądania wyznaczenia przez sąd zarządcy przymusowego w trybie art. 26 ustawy o własności lokali z uwagi na niewypełnianie przez spółdzielnię obowiązków zarządcy lub naruszanie zasad prawidłowej gospodarki.

Stosowanie zasad zarządu określonych w ustawie o własności lokali w przypadku opisanym przez czytelnika możliwe byłoby dopiero w sytuacji, gdyby większość właścicieli lokali położonych w obrębie danej nieruchomości - liczona według udziału w nieruchomości wspólnej - podjęła w trybie art. 241 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy o własności lokali. Wówczas dopiero powstanie wspólnota mieszkaniowa, w której członkami będą właściciele lokali i spółdzielnia jako właściciel lokali niewyodrębnionych i lokali wyodrębnionych na rzecz spółdzielni. Uchwała taka może zostać podjęta na corocznym zebraniu właścicieli,które powinno zostać zwołane przez spółdzielnię jako zarządcę nie później niż do końca pierwszego kwartału. Jeżeli spółdzielnia wbrew obowiązkowi nie zwoła takiego zebrania w terminie, zebranie takie będzie mógł zwołać każdy z właścicieli (art. 31 ust. 1a ustawy o własności lokali). Niezależnie od powyższego spółdzielnia zobowiązana będzie zwołać zebranie w celu podjęcia uchwały o zmianie zasad zarządu, jeżeli właściciele lokali dysponujących co najmniej jedną dziesiątą udziałów w nieruchomości wspólnej złożą wniosek w tym przedmiocie.

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych przewiduje jeden przypadek, gdy przepisy ustawy o własności lokali stosować się będzie z mocy prawa, bez konieczności podejmowania uchwały przez właścicieli. Stanie się tak po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu w zarządzanej przez spółdzielnię nieruchomości.

Co ważne, od 31 lipca br. - tj. od czasu wejścia w życie ostatniej nowelizacji ustawy - w tej sytuacji nie będzie miało żadnego znaczenia, czy właściciele lokali pozostawać będą członkami spółdzielni (w poprzednio obowiązującym stanie prawnym istniał w tej sytuacji dodatkowo wymóg, gdy żaden właściciel nie pozostawał członkiem spółdzielni). Nie powoduje to jednak automatycznej utraty legitymacji spółdzielni do zarządzania nieruchomościami wspólnymi, ale umożliwia właścicielom podjęcie działań zmierzających do zamiany podmiotu zarządzającego w trybie i na zasadach określonych w ustawie o własności lokali.

gb

--------------------------------------------------------------------------------
Materiał pocodzi z gazety Rzeczpospolita 01.10.07 Nr 229 (http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/nieruchomosci_071001/nieruchomosci_a_19.html)
Norbi
PostWysłany: Nie 15:41, 27 Maj 2007    Temat postu:

Trzeba to zrobić, im więcej osób będzie miało własnościowe mieszkanie z prawem do gruntu tym lepiej.
morris16
PostWysłany: Sob 11:55, 26 Maj 2007    Temat postu: EKSPERT

2 tyg. temu przeprowadziałem niezobowiązującą rozmowę z Panią Gabrielą Dawidczyk właścicielką firmy EKSPERT dotyczacą możliwości zmiany zarządcy nieruchomości. 24.05.2007 dostałem odpowiedź którą Państwu udosępniam. Na dniach postaram się wyciągnąć statut SM. Jaka są Panstwa opinie na temat założenia wspólnoty, zmiany zarządcy. Uważam, że ten krok jest konieczny bo naprawdę MOŻNA płacić mniej za lepiej utrzymaną nieruchomość !!!
Gość
PostWysłany: Czw 14:03, 22 Mar 2007    Temat postu:

Cześć!
Jestem gościem na Waszym forum, ale przeglądam je od czsu do czasu regularnie.
Przypadkiem wiem, że to były3 lub 4 bloki wojskowe od strony ulicy Zawadzkiej.
Pozdrawiam

Tadek
morris16
PostWysłany: Pon 17:03, 19 Mar 2007    Temat postu: ???

Czy ktoś wie coś bliżej o blokach na Niebrowie, które zrezygnowały z zarządzania SM Przodownik?
morris16
PostWysłany: Śro 16:14, 24 Sty 2007    Temat postu: Wspólnota ?

W jaki sposób, czy nam się opłaca, etc. Lektura: http://www.wspolnota.net.pl/

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group